APIE GYVENIMO PAUZES (II dalis)

Tęsiant reSTARTO temą, pažvelgsiu į taip vadinamą “perdegimą”, dar kitaip įvardinamą “perdegimo sindromu”, kuris, deja, tapo labai dažnas ir populiarus pastaruoju laikmečiu.

Įprasta, kad perdegimas labiausiai siejamas su darbu, veikla, verslu, kuomet ilgą laiką dedama labai daug tiesioginio įsitraukimo, pastangų, valios ir pereikvojami vidiniai resursai.

Pats žmogus šios ribos dažniausiai net nepajunta, todėl vis atrodo, kad padėtų tiesiog atostogos.

Visgi perdegimas “ištinka” ne tik darbinėje ar verslo aplinkoje. Lygiai taip pat galima perdegti įvairiomis gyvenimo aplinkybėmis: pertekliniuose įsipareigojimuose ir jų vykdyme, nuolat daug pastangų dedant į santykius, “nepriekaištingoje” tėvystėje, kai pamirštame save, socialinio įvaizdžio formavimo ir jo palaikymo procesuose bei daugelyje kitų situacijų. 

Visus perdegimo atvejus sieja vienas bendras bruožas – perteklinai naudojami resursai avansu. 

Tą daryti skatina asmens užsispyrimas norint sau ir kitiems kažką įrodyti, bet ne išmintingas atkaklumas. 

Tokiems žmonėms būdingas kategoriškas teisingiausio būdo žinojimas ir laikymąsis, o ne lankstumas, todėl naudojama daug valios pastangų. 

Nuolatinis veikimas per valią žmogų įkalina nepertraukiamoje įtampoje, kol ir įvyksta persitempimas, arba kitaip “perdegimas”.

Ar gali padėti atostogos?

Esant perdegimui, tai itin trumpalaikis efektas. Kuo toliau, tuo trumpesniam laikui užtenka atostogų įkrovos tęsti įprastus darbus ar gyvenimo būdą. Atostogos ir kelionės dažniausiai yra tik trumpas atsijungimas, bet nebūtinai sąmoningas savo kasdienio funkcionavimo transformavimas. 

Perdegimo atveju tik poilsio ir atsijungimo neužtenka. Būtina peržiūrėti ir atlikti esminius pokyčius savo požiūryje, mąstyme ir kasdieniniuose veiksmuose. 

Kad būtų aiškiau, palyginsiu žmogų su kompiuteriu. 

Jei kompiuteris yra negrįžtamai perkaitęs, o gal neveikiant antivirusinei sistemai stringa nuo virusų, ar trumpas kompiuterio atjungimas padės jį atstatyti į nepriekaištingą veikimą? Tikriausiai suprantate, kad ne, nebent labai trumpam. 

Šiuo atveju kompiuteryje reikės valyti virusus, perinstaliuoti kai kurias programas iš naujo, įdiegti  ar atnaujinti esamų programų versijas bei įdiegti nepriekaištingai funkcionuojančią antivirusinę programą. Galbūt netgi pakeisti perkaitusias ir išsilydžiusias jungtis. Pabaigai kruopščiai nuvalysite ekraną ir visą prietaisą, kad vėl galėtumėte tikėtis efektyvaus šio prietaiso tarnavimo jums. Tai tiek reikalų su įrenginiu. 

O dabar apie žmogų.

O žmogus dar sudėtingesnis. Jo vidiniai filtrai – “antivirusinės programos” dažnai tėra nesąmoningai surinktų abejotinų tiesų kolekcija. Galbūt tos “tiesos”, kurias vadinu asmeninėmis vidinėmis taisyklėmis tinkamai tarnavo kitiems, tačiau netarnauja konkrečiam žmogui. 

Individualūs pasąmoniniai įsitikinimai žmogų dažnai riboja taip, jog net nesvarstomi alternatyvūs variantai, todėl reikia juos identifikuoti ir neutralizuoti.

Didžiąją dalį laiko mes veikiame automatiškai, nes tokia mūsų smegenų funkcija – kurti neuronų jungtis ir tausojant energiją automatizuoti mūsų veikimo principus. 

Čia vėlgi reikalingas atidus žvilgsnis tam, kad suprastume savo elgesio modelius. Tik tuomet juos galima keisti į efektyvesnius.

Taigi atostogos ar poilsis, gali leisti atsijungti, ataušti, kažką patirti, suvokti pavienius momentus. Tačiau tam, kad startuoti naujai, to neužteka, nes atostogos nebūtinai bus giluminių vidinių dalykų permąstymas. 

Tikrajam reSTARTAVIMUI reikalinga gili asmeninė revizija ir generalinė pertvarka.

Visuomet geriau užsiimti profilaktika, kol dar neturime iššūkių su pervargimu, perdegimu, gyvenimo džiaugsmo praradimu, prasta psichologine sveikata, tačiau esant perdegimui, akivaizdu, kad profilaktika užsiimta nebuvo.

Gyvenimas yra asmeninis projektas. 

Pats brangiausias dalykas, kurį turi savo gyvenime, tai mūsų Laikas ir Energija. Svarbiausias žingsnis jų nešvaistyti. Tai įmanoma padaryti tik esant nuoširdžiame santykyje, ryšyje su savimi, kurį sutvirtina ir atstato gilus reSTARTAS.

Kviečiu jungtis į kursą “Gyvenimo ReStartas”, kuriame laukia nuoseklus ir kompleksiškas darbas su savimi, žingsnis po žingsnio ėjimas į aiškumą, kaip toliau kurti savo gyvenimą, kai jaučiamės perdegę, užstrigę, pasimetę, o gal net priešingai – tarsi viskas “tvarkinga” ir teisinga, bet tikros laimės tame nedaug. 

Plačiau apie kursą čia: https://dudenaite.lt/papildytas-gyvenimo-restarto-kursas/

Dalintis

Daivos Dūdėnaitės autorinės programos